Атракција на Словенецот

Луда асистенција на Дончиќ против Италија (ВИДЕО)

Репрезентацијата на Словенија со убедливи 90-71 ја победи Италија во пријателски натпревар одигран во Трст, а Лука Дончиќ имаше една брилијантна асистенција која привлече внимание. 

Лука Дончиќ мечот го заврши со 12 поени, седум скокови и пет асистенции. За разлика од другите НБА ѕвезди, тој одлучи цело лето да биде со репрезентацијата.
 
Не само што ќе ги почне подготовките со Словенија за Европското првенство кое ќе почне на 1 септември, туку игра и на пријателски натпревари, а ќе биде дел и од квалификациските мечеви.
 
Погледнете ја асистенцијата на Дончиќ која ги збуни Италијаните:
 

Работите во Македонија забегаа до тој степен што за нив мора да се пишува отворено, „револуционерно“.

повеќе

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе