НБА

Лилард со 44 поени го предводеше Портланд до победа над Сакраменто, Кантер имаше 21 скок (ВИДЕО)

Портланд со 123-119 го победи Сакраменто, а свое шоу имаше Лилард кој постигна 44 поени. 

Натпреварот беше неизвесен во целиот тек, а Портланд победи благодарение на подобрата игра во финишот од мечот.
 
Лилард со 44 поени беше најдобар на теренот, втор во составот на Портланд беше Кантер со 22 поени и дури 21 скок. Кај Сакраменто одличен меч имаше Фокс со 32 поени, 12 асистенции и осум скокови.
 
 
Резултати:
 
Бостон - Торонто 132:125
Вашингтон - ЛА Клиперс 119:117
Њујорк - Детроит 114:104
Индијана - Денвер 103:113
Мемфис - Милвоки 111:112
Њу Орлеанс - Мајами 93:103
Сан Антонио - Оклахома 102:107
Феникс - Голден стејт 120:98
Портланд - Сакраменто 123:119

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе