НБА

Лејкерс прокоцкаа предност од 26 разлика и загубија од Оклахома (ВИДЕО)

Трет пораз за Лос Анџелес Лејкерс на стартот од сезоната, овојпат загубија на гостувањето кај Оклахома со 123-115 иако во еден момент имаа водство и од 26 поени разлика. 

Во петтиот меч од новата сезона Лос Анџелес Лејкерс го забележа третиот пораз, ова не е старт на каков што се надеваше армијата навивачи на овој тим. На овој натпревар не настапи Леброн Џејмс.
 
Лејкерс одлично го почнаа мечот, првата четвртина ја добија со 41-19, а во втората стигнаа и до предност од 26 разлика, 56-30. но работите набрзо почнаа да се менуваат.
 
Оклахома одигра две мастрални четвртини, Лејкерс падна и се случи пресврт, домаќините го добија мечот со 123-115.
 
Ентони Дејвис со 30 поени беше најефикасен во составот на Лејкерс, одличен меч зачинет со трипл-дабл имаше поранешниот играч на Оклахома, Вветбрук кој потигна 20 поени, 14 скокови и 13 асистенции. Најдобар кај Оклахома беше Шај Гилџес Александар со 27 поени, имаше и 9 скокови.
 
 
Резултати:
 
Орландо - Шарлот 111:120
Бостон - Вашингтон 107:116
Бруклин - Мајами 93:106
Њу Орлеанс - Атланта 99:102
Торонто - Индијана 118:100
Милвоки - Минесота 108:113
Оклахома - ЛА Лејкерс 123:115
Феникс - Сакраменто 107:110
Портланд - Мемфис 116:96
ЛА Клиперс - Кливленд 79:92

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе