НБА

Лејкерс пресилен за Голден стејт, Мајами влезе во форма (ВИДЕО)

Лос Анџелес Лејкерс убедливо со 117:91 го победи Голден стејт, Мајами го оствари шестиот триумф по ред откако со 109:99 ја совлада екипата на Атланта. 

Кошаркарите на ЛА Лејкерс уште во првата четвртина го откажаа Голден стејт од шанси за победа, тие ја добија првата четвртина со 41:21 а до крајот само ја одржуваа предноста за на крајот да слават со 117:91.
 
Леброн Џејмс со 19 поени беше најефикасен во составот на Лејкекрс, Паскал со 18 беше најдобриот кај Голден стејт.
 
 
Мајами имаше лош старт на сезоната, но како одминува времето влегуваат во форма. Синоќешниот триумф над Атланта од 109:99 им беше шести во низа.
 
Нан со 24 поени беше најдобар кај Мајами, Колинс за Атланта постигна 34, имаше и десет скока.
 
 
 
Резултати:
 
Милвоки - ЛА Клиперс 105:100
Бостон - Вашингтон 111:110
Детроит - Њујорк 90:109
Хјустон - Мемфис 84:133
ЛА Лејкерс - Голден стејт 117:91
Мајами - Атланта 109:99
Минесота - Феникс 99:118
Сакраменто - Шарлот 126:127

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе