НБА

Лејкерс по пауза од 10 години ќе игра во финалето на западот! (ВИДЕО)

Лос Анџелес Лејкерс со 119:96 го победи Хјустон и со 4-1 во полуфиналната серија се пласираше во конференциското финале каде што ќе игра за прв пат после десет години. 

Лејкерс одигра доминантен меч против Хјустон кој немаше сили да му парира на фаворитот. Езерџиите водеа буквално во текот на целиот меч, а на почетокот од последниот период имаа и 30 поени прадност. Конечниот резултат гласеше 119:96.
 
Леброн Џејмс со 29 поени, 11 скокови и седум асистенции беше најдобар Кај Лејкерс, во составот на Хјустон Харден имаше 30 поени.
 
Лејкерс во финалето на западот го чека подобриот од пресметката меѓу Лос Анџелес Клиперс и Денвер.
 

Во либералните демократии веќе со години се продлабочува политичката поларизација, се намалува довербата во владеењето на правото и, институционално гледано, состојбата општо се распаѓа.

повеќе

Како по ѓаволите успеаја политичарите да го претворат токму Гоце Делчев во повод за поделби и омраза?

повеќе

Независна Македонија не може да се пофали со успешно менаџирање на етничките прашања, а првите „грешки“ се прават во првите денови од независноста.

повеќе