НБА

Лејкерс моќно тргна во големото финале, убедлива победа во првиот меч над Мајами (ВИДЕО)

Лос Анџелес Лејкерс со 116:98 го победи Мајами Хит во првиот натпревар од финалната серија, триумфот можеше да биде и многу поубедлив. 

Кошаркарите на Лејкерс покажаа дека се фаворити во финалната пресметка против Мајами откако моќно го совладаа противникот.
 
Мајами одлично го почна мечот, имаше водство од 25:12 но тоа брзо почна да се топи, не само што Лејкерс го свртеа натпреварот туку во третата четвртина неколку пати водеа и со 30 поени разлика.
 
Откако беше јасно кој ќе биде победникот, Лејкерс влегоа во опуштена завршница и му дозволија на противникот да намали, конечниот резултат беше 116:98.
 
На Леброн Џејмс му фалеше една асистенција за трипл-дабл, имаше 25 поени, 13 скокови и девет асистенции, Ентони Дејвис беше најефикасен со 34 поени. Во составот на Мајами, Батлер постигна 23 поени, Адебајо уфрли само осум, Драгиќ беше уште полош, постигна шест.
 

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе