НБА

Лејкерс ја прекина серијата порази, во Лос Анџелес падна Портланд (ВИДЕО)

По четири последователни порази, шампионот Лос Анџелес Лејкерс конечно победи, го совлада Портланд со 102-93. 

ЛА Лејкерс влезе во неочекувано лоша серијата, имаа четири порази по ред, или пет од последните шест меча. И синоќешниот меч не го почнаа добро, на полувремето имаа негатива од 57-54. Но одиграа одлично во третиот период кој се покажа како клучен, тие 12 минути ги добија со 31-19 и на крајот дојдоа до триумд од 102-93.
 
Леброн Џејмс беше најдобар кај Лејкерс, постигна 28 поени, имаше 11 скокови и седум асистенции. Кај Портлан, Лилард беше најдобар со 35 поени.
 
 
Резултати:
 
Бостон - Индијана 118:112
Торонто - Хјустон 122:111
Чикаго - Феникс 97:106
Детроит - Сакраменто 107:110
Мемфис - ЛА Лејкерс 99:119
Мајами - Јута 124:116
Оклахома - Атланта 118:109
Голден стејт - Шарлот 130:121
ЛА Лејкерс - Портланд 102:93

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе