НБА

Лејкерс го добија големото дерби против Бостон, Зион го препороди Њу Орлеанс (ВИДЕО)

Лос Анџелес Лејкерс со 114:112 славеше против Бостон во дуелот на најтрофејните екипи во НБА, Зион Вилјамсон му донесе уште една победа на Њу Ореланс овој пат над Голден стејт со 115:101. 

Лос Анџелес Лејкерс и Бостон Селтикс одиграа вистинско дерби со неизвесна завршница кое на крајот го добија домаќините.
 
Лејкерс водеа во текот на целото прво полувреме, но работите се променија во третиот период во кој Бостон го презеде водството и дојде и на плус седум, сепак Лејкерс се врати во финишот и во една пенал завршница дојде до триумф од 114:112.
 
Ентони Дејвис со 32 поени и 13 скокови беше најдобар поединец кај Лејкерс, Леброн реализираше 29 поени. Ѕвездата на Бостон, Тејтум беше најефикасен на теренот со 41 поен.
 
 
Зион Вилијамсон имаше уште една фантастична партија, младиот кошаркар го препороди Њу Орлеанс кој дојде до позиција да се бори за пласман во плејоф.
 
Синоќа славеа на гостувањето кај Голден стејт со 115:101. Зион беше најефикасен со 28 поени. Осми пат по ред тој постигнува над 20 поени.
 
 
Резултати:
 
ЛА Лејкерс - Бостон 114:112
Денвер - Минесота 128:116
Торонто - Индијана 127:81
Чикаго - Вашингтон 126:117
Оклахома - Сан Антонио 131:103
Голден стејт - Њу Орлеанс 101:115
Портланд - Детроит 107:104

Пандемијата на коронавирусот која го зафати целиот свет, не само што има огромно влијание врз јавното здравство, општеството и економијата како целина, туку предизвика пустош и во спортот.

повеќе

За транспортерите – благодарам, за мерките – итност, за компаниите надеж дека Владата ќе ги искористи сите ресурси на државата за да ги одржи во живот, без разлика на цената што треба да се плати за тоа.

повеќе

Пандемијата со коронавирусот започна во време кога довербата во институциите беше на рекордно ниско ниво. 

повеќе