НБА

Леброн избрка навивачи на среде натпревар! (ВИДЕО)

На синоќешниот натпревар меѓу Индијана и Лејкерс се случи нешто невообичаено, Леброн Џејмс избрка двајца навивачи од салата. 

Леброн Џејмс синоќа беше херој на Лејкерс, со 39 поени го предводеше тимот до победа во Индијана.
 
Но, поради него двајца навивачи не го дочекаа крајот на мечот. Во текот на продолжението, Леброн им се пожали на судиите дека двјаца навивачи, маж и жена постојано го навредуваат, ги преминале границите на непримерно однесување. Обезбедувањето брзо ги исфрли од салата.

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе