ЕП 2020

Леброн го предводеше Лејкерс до победа против „својот“ Кливленд (ВИДЕО)

Лос Анџелес Лејкерс ја забележа деветата победа по ред откако на свој терен го совлада Кливленд со убедливи 128:99.

Со одлична игра во второто полувреме Лејкерс дојде до убедливата победа над Кливленд. Во првиот дел мечот беше изедначен, домаќините на одморот заминаа со негатива од еден поен 47:48.

Но второто полувреме беше сосема поинакво, Лејкерс третата четвртина ја доби со 37:22, а во последниот период само го дотолчи противникот за на крајот да слави убедливо со 128:99.

Леброн Џејмс постигна 31 поен, имаше и осум асистенции, одлична партија имаше и Хауард со 21 поен и 15 скокови. Во составот на Кливленд, Лав реализираше 21 поен и 11 скокови.