НБА

Леброн „експлодираше“ но Бостон преживеа и поведе со 2-0 (ВИДЕО)

Бостон и по втор пат ја искористи предноста на домашен терен, утрово славеше над Кливленд со 107-94 и поведе со 2-0 во финалето на Истокот

Откако беше прилично тивок во натпреварот број 1 и реализираше само 15 поени, Леброн Џејмс утрово „експлодираше“. „Кралот“ мечот го заврши со трипл-дабл учинок од 42 поени, 10 скокови и 12 асистенции но Бостон преживеа и поведе со 2-0.

Леброн Џејмс во првото полувреме реализираше 24 поени, во овој период од мечот солидна поддршка имаше и од Лав и Корвер, па на пауза гостите заминаа со предност од +7 (48-55).

Но во продолжението од мечот останатите играчи на „Коњаницата“ не беа на потребното ниво, а Бостон со одлична тимска игра почнаа да ја топи предноста на противникот и до крајот на третата четвртина да креира позитива од седум поени.

Во последните 12 минути тие рутински ја одржуваа предноста за на крајот да се радуваа на триумф од 107-94.

Браун со 23 поени беше најдобар поединец во редовите на Бостон, Роузир реализираше 18 поени, Хофрд постигна 15 поени, а двоцифрени беа уште тројца кошаркари: Маркус Морис (12 поени), Смарт (11 поени), Тејтум (11 поени).

Покрај 42 поени на Леброн Џејмс, во тимот на Кливленд се истакна и Лав со 22 поени, а двоцифрен уште беше и Корвер со 11 поени.

 

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе