НБА

Леброн Џејмс погоди од половина терен, Лејкерси го совладаа шампионот Голден Стејт во Лас Вегас (ВИДЕО)

На подготвителниот натпревар во „Т-мобајл" арена, ЛА Лејкерс триумфираа над Голден Стејт со 123-113, Леброн Џејмс имаше нова импресивна партија и дабл-дабл учинок.

Пред стартот на новата сезона во НБА, утрово во Лас Вегас се сретнаа двојниот шампион Голден Стејт и новиот ЛА Лејкерс предводен од Леброн Џејмс. Иако ѕвездите од двата тима немаа минутажа како во регуларниот дел од сезоната (Леброн одигра само едно полувреме, а Кари, Дурант и Томпсон три четвртини), двата тима приредија шоу и добар натпревар во кој на крајот „Езерџиите“ триумфираа со 123-113.

Со 17 минути поминати на паркетот, Леброн Џејмс забележа дабл-дабл учинок од 15 поени, 10 скокови и 5 асистенции. „Кралот“ имаше неколку убави потези, а ја крена публиката на нозе кога со звукот на сирената погоди шут од половина терен на крајот од втората четвртина.

Во редовите на Лејкерси по повредата се врати и Лонзо Бол, кој реализираше 7 поени а забележа и 4 скокови, 4 украдени тпки и 2 асистенции. Одлични перформансии имаше и младиот Брендон Инграм, кој постигна 26 поени од кои дури 18 во третата четвртина. Кајл Кузма исто така беше одличен со 22 поени зад своето име.

Во редовите на Голден Стејт, Стеф Кари беше најдобар поединец со 23 поени, Томпсон реализираше 20 поени а Дурант мечот го заврши со 18 поени.

Голден Стејт и ЛА Лејкерс ќе се сретна уште еднаш пред почетокот на сезоната, мечот се игра во Сан Хозе во сабота наутро.

 

Што е потребно младите велешки занаетчии да не станат самоубиствени гемиџии, туку да ги тераат своите замисли напред.

повеќе

Брзата храна и газираните пијалоци се водечки причинители на прекумерна телесна тежина, која пак значително го намалува нашиот животен век и квалитет на живот.

повеќе

Процесот на проверка не треба да почне од правосудниот систем, туку од извршните претставници и членовите на парламентот, и тоа не само оние кои се на власт денес, туку и оние кои со години ја водеа земјата.

повеќе