НБА

ЛА Лејкерс убедлив во дербито против Хјустон (ВИДЕО)

Шампионот, Лос Анџелес Лејкерс лесно се справи со Хјустон победувајќи го убедливо со 117:100 и тоа на негов терен, Леброн Џејмс и Ентони Дејвис беа во елемент. 

Натпреварот беше решен уште на самиот почеток, првата четвртина Лејкерс ја добија со неверојатни 21 разлика, 35:14. Неколку пати водството достигна и до највисоки 30 поени разлика, во последните минути Хјустон успеа да намали за конечни 117:100.
 
Леброн Џејмс постигна 26 поени, Ентони Дејвис имаше 19 поени и десет скокови. Во составот на Хјустон, Вуд постигна 18 поении, Харден 16.
 
 
Резултати:
 
Филаделфија - Мајами 137:134
Бруклин - Денвер 122:116
Кливленд - Јута 87:117
Хјустон - ЛА Лејкерс 100:117
Оклахома - Сан Антонио 102:112
Голден стејт - Индијана 95:104
 

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе