НБА

ЛА Лејкерс го доби дербито со Милвоки и по седум години обезбеди место во плеј-офот! (ВИДЕО)

Во дуел на двата најдобри тимови во НБА, ЛА Лејкерс славеше со 113-103 над Милвоки, „езерџиите" со овој триумф обезбедија прв плеј-оф настап по седум години пауза.

Утрово во НБА на програмата беше пресметката помеѓу првиот на Западот и првиот на Истокот, ЛА Лејкерс го пречека Милвоки. „Бакси“ подобро го отворија мечот, постојано беа во водство во првите две четвртини, но „езерџиите“ се изборија на пауза да заминат со ист број на поени.

Во продолжението од мечот, домаќините почнаа да диктираат темпо, Леброн Џејмс се разигра во третата четвртина, реализираше 14 поени а ЛА Лејкерс направи серија од 18-0 со која се одлепи на двоцифрена предност.

Гостите немаа одговор во последната четвртина, па ЛА Лејкерс на крајот славеше со 113-103 и со оваа победа обезбеди место во разигрувањето, односно прв плеј-оф настап по седум години.

Леброн Џејмс беше прв играч на мечот со 37 поени, 8 скокови и 8 асистенции. „Кралот“ имаше голема помош од Ентони Дејвис, кој натпреварот го заврши со 30 поени и 9 скокови. Најдобар поединец во редовите на Милвоки беше Јанис со дабл-дабл учинок од 32 поени и 11 скокови.

НБА резултати:

Вашингтон - Атланта 118:112
Бруклин - Сан Антонио 139:120
Њујорк - Оклахома 103:126
Бостон - Јута 94:99
Чикаго - Индијана 102:108
Минесота - Орналдо 118:132
Њу Орлеанс - Мајами 110:104
Далас - Мемфис 121:96
Феникс - Портланд 127:117
ЛА Лејкерс- Милвоки 113:103

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе

Кога кризата со коронавирусот ќе заврши, светот повеќе нема да биде ист, концептот на неолиберализмот ќе биде редизајниран.

повеќе