Управниот одбор на КФСМ одлучи

Купот на Македонија во кошарка ќе се вика „Куп Благоја Георгиевски – Буштур“

Управниот одбор на Кошаркарската федерација на Македонија на денешната седница одлучи да го именува купот по легендарниот Благоја Георгиевски - Буштур кој нодамна загина во сообраќајна несреќа. 

Купот на Македонија го кошарка ќе се вика „Куп Благоја Георгиевски - Буштур“, оваа одлука беше донесена од страна на Управниот одбор на КФСМ.
 
Легендарниот Буштур неодамна го загуби животот во сообраќајна несреќа. Тој остави голем белег во македонската кошарка и заслужува купот да го носи неговото име.
 
На состанокот беше донесена одлука целиот добиен износ од продажбата на влезниците за мечот меѓу Македонија и Естонија да се донира во добротворни цели.
 
Едногласно беше усвоена и завршната сметка на КФСМ за 2019 година. 
 
Фото: КФСМ

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе