Куп на Македонија

Крафорд го однесе МЗТ Скопје во финале, а таму скопска класика против Работнички

Благодарение на маестралната партија на Џордан Крафорд, МЗТ Скопје со 89:78 го победи тимот на Блокотехна и се пласираше во финалето од Купот на Македонија каде ќе игра против Работнички.

МЗТ Скопје и Блокотехна одиграа интересно полуфинале во кое тимот од Гевгелија имаше предност од десет разлика по првата четвртина, но како одминуваше натпреварот Аеродромци ја подобруваа играта и ја анлуираа негативата.
 
На одморот се замина со предностна МЗТ Скопје од 45:43. Во вториот дел скопскиот тим ја имаше контролата на натпреварот, најмногу благодарение на одличниот Крафорд кој е вистинско освежување за македонскиот шампион. Крајниот резултат гласеше 89:78.
 
Крафорд беше најефикасен на овој дуeл со 32 поени, имаше и четири украдени топки, пет асистенции и четири скока. Бојан Трајковски реализираше 16 поени. Во составот на Блокотехна Мијатовиќ постигна 21 поен, еден помалку имаше Двејн.
 
Во утрешното финале ќе играат вечните ривали, МЗТ Скопје против Работнички.
 

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе

Денес, кандидати за политички функции се луѓето. Утре, тоа ќе го прават интелигентни машини. И, тие може и ќе победуваат, како што расте незадоволството на граѓаните од човечките политичари.

повеќе

Еден од начините на промовирање подобри меѓуетнички односи помеѓу децата е овозможување подолготраен контакт помеѓу нив што ќе овозможи создавање значајни индивидуални врски помеѓу децата.

повеќе