Куп на Македонија

Крафорд го однесе МЗТ Скопје во финале, а таму скопска класика против Работнички

Благодарение на маестралната партија на Џордан Крафорд, МЗТ Скопје со 89:78 го победи тимот на Блокотехна и се пласираше во финалето од Купот на Македонија каде ќе игра против Работнички.

МЗТ Скопје и Блокотехна одиграа интересно полуфинале во кое тимот од Гевгелија имаше предност од десет разлика по првата четвртина, но како одминуваше натпреварот Аеродромци ја подобруваа играта и ја анлуираа негативата.
 
На одморот се замина со предностна МЗТ Скопје од 45:43. Во вториот дел скопскиот тим ја имаше контролата на натпреварот, најмногу благодарение на одличниот Крафорд кој е вистинско освежување за македонскиот шампион. Крајниот резултат гласеше 89:78.
 
Крафорд беше најефикасен на овој дуeл со 32 поени, имаше и четири украдени топки, пет асистенции и четири скока. Бојан Трајковски реализираше 16 поени. Во составот на Блокотехна Мијатовиќ постигна 21 поен, еден помалку имаше Двејн.
 
Во утрешното финале ќе играат вечните ривали, МЗТ Скопје против Работнички.
 

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе