Квалификации за ЕП 2021

Кошаркарките ги добија противниците во квалификациите за ЕП 2021

Македонската женска кошаркарска репрезентација ги дозна противниците во квалификациите за пласман на Европското првенство 2021.

Кошаркарките ќе имаат тешка задача во квалификациите. Македонија се најде во група со Летонија, Германија и Хрватска.
 
Натпреварите ќе се играат во три периоди, првиот е ноември 2019 година, вториот е ноември 2020, и последниот е февруари 2021.
 
Првопласираните селекции од секоја група и петте најдобро второпласирани ќе се квалификуваат за настап на Европското првенство.
 
Распоред на натпревари
 
14.11.2019
Германија - Македонија
 
17.11.2019
Македонија - Летонија
 
12.11.2020
Хрватска - Македонија
 
15.11.2020
Македонија - Германија
 
4.02.2021
Летонија - Македонија
 
7.02.2021
Македонија - Хрватска
 

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе