НБА

Кошаркар на Хјустон урна рекорд на Леброн Џејмс (ВИДЕО)

Кошаркарот на Хјустон, Кевин Портер Јуниор сруши рекорд на Леброн Џејмс на мечот на кој неговиот тим славеше над Милвоки со 143-136. 

Хјустон е најлош состав во НБА, но синоќа направи изненадување победувајќи го Милвоки, во центарот на вниманието беше 20-годишниот Кевин Портер Јуниор.
 
Тој постигна 50 поени имаше и 11 и стана најмладиот кошаркар во историјата на НБА кој на еден меч запишал најамлку 50 поени со двоцифрен број на асистенции.
 
 
Резултати:
 
Детроит - Далас 105:115
Индијана - Бруклин 113:130
Хјустон - Милвоки 143:136
Минесота - Голден стејт 126:114
Денвер - Торонто 121:111
Оклахома - Њу Орлеанс 95:109

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе

Некогаш да градиш на три континенти, а денес да не ја градиш сопствената држава.

повеќе