ПРЕТКВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП

Конечно победа, Македонија го совлада Косово со 87-74

„Црвено-жолтите" остануваат во игра за пласман во квалификациите за Светското првенство откако вечерва со 87-74 славеа над Косово

Македонија ја забележа првата победа во претквалификациите за СП 2019, вечерва пред своите фанови избраниците на Јорданчо Давитков славеа со 87-74 во дуелот со Косово.

„Црвено-жолтите“ лошо го започнаа натпреварот, па противникот беше тој кој ја диктираше играта во прата и втората четвртина и на пауза Косово замина со минимална предност од 40-41.

Но со фуриозна игра во третата четвртина, Македонија се одлепи на +10, предност која потоа умешно ја чуваше за на крај да слави со убедливи 87-74.

За ова голема заслуга има Александар Костовски кој во второто полувреме погоди пет тројки, од кои три кога се кршеше резултатот.

Џордан Теодор беше прв стрелец со 24 поени, а солиден учинок имаше и Војдан Стојановски кој вечерта ја заврши со 14 поени.

Пред Македонија сега е дуелот во Талин во среда, и со триумф над Естонија ќе се пласираме во квалификациите за Светското првенство.

Доколку загубиме, тогаш ќе мора да се надеваме дека Естонија ќе слави и над Косово.

Без оглед дали сте поддржувач или противник на претходната власт, не можете да оспорите дека таа постави сосема нови стандарди во поглед на мерките, напорите и вложувањата за да се привлечат странски инвестиции, за наши услови. 

повеќе

Ако лидерите на двете најмоќни земји во светот – САД и Кина имаат суштински разлики во начинот на кој тие гледаат на меѓународните односи, какви се изгледите за глобално зајакнување на соработката?

повеќе

Најновите случувања на релација политичка власт-граѓански сектор, повторно го отвораат прашањето за односите помеѓу овие два сегмента на општествениот живот.

повеќе