НБА

Кливленд прокоцка предност од 22 поени за трет пораз во низа (ВИДЕО)

Кризата на „Коњаницата" е продлабочена откако вицешампионот утрово прокоцка предност од 22 поени на гостувањето кај Индијана и загуби со 97-95 за трет пораз во низа

За разлика од последните два загубени натпревари кога Кливленд имаше голема негатива на полувремето, „Кавс“ одлично го започнаа мечот против Индијана.

Со серија од 0-22 брзо се одлепија, првата четвртина ја добија со 12-34, а и на полувреме имаа солидна предност од 44-58.

Но домаќините се вратија во игра со серија од 11-0 кон финишот на третата четвртина, па натперварот влезе во интересена завршница во која Леброн Џејмс имаше прилика во последните пет секунди да донесе победа. Но „Кралот“ со неколку милиметри од патиката нагазна надвор од теренот, судиите со прегледување на повторените снимки го потврдија тоа, па Индијана се радуваше на победа од 97-95.

Џејмс со 27 поени, 11 асистенции и 8 скокови беше прв играч на Кливленд, а Кевин Лав постигна 21 поен. Во редовите на Индијана, Колисон беше најдобар поединец со 22 поени.

НБА резултати:

Шарлот - Јута 99:88
Индијана - Кливленд 97:95
Вашингтон - Орландо 125:119
Атланта - Бруклин 105:110
Милвоки - Голден Стејт 94:108
Минесота - Њујорк 118:10
Њу Орлеанс - Портланд 119:113
Денвер - Мемфис 87:78
Феникс - Хјустон 95:112

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе