НБА

Кливленд ја забележа 10. победа во низа, Ирвинг ја „реши“ Филаделфија (ВИДЕО)

Леброн Џејмс со дабл-дабл учинок го предводеше Кливленд до победа од 114-121 на гостувањето кај Атланта, Кајри Ирвинг со 36 поени ја „реши" Филаделфија за нов триумф на Бостон

По проблематичниот старт во сезоната, „Коњаницата“ влезе во ритам и утрово ја забележа 10. победа во низа.

Нова жртва на Кливленд беше Атланта, вицешампионот славше на гости со 114-121.

На крилјата на Шредер, домаќините на полувреме имаа предност од +4, но во продолжението од средбата, Леброн одлично одработи против Германецот во дефанзива, а „Кралот“ Џејмс беше и на ниво во нападот, па Кливленд си замина со победа.

Леброн вечерта ја заврши со 24 поени и 12 асистенции за дабл-дабл учинок, а голема помош имаше и од Кевин Лав, кој забележа 25 поени и 16 скока.

Во ТД Гарден, Бостон без многу проблеми славеше на Филаделфија со 108-97.

Домаќините го имаа расположениот Ирвинг кој реализираше 36 поени и не му дозволи на противникот да се понадева на изненадување.

НБА резултати:

Атланта - Кливленд 114:121
Бостон - Филаделфија 108:97
Денвер - Чикаго 111:110
Портланд - Милвоки 91:103
ЛА Клиперс - Јута 107:126

Албанците сакаат да се поврзат со Илирите, Бугарите со Траките, а според нашите политичари и гласните негатори само ние немаме такво право, а за тоа има најмногу доказателства во македонскиот јазик, но и во фолклорот, носиите, архитектурата, музиката...

повеќе

Мухамед Али Џина ѝ приговараше на соседната земја зошто се нарекува себеси Индија, а не Хиндустан.

повеќе

Откочувањето на политичките кризи со помош на форматот на лидерските средби не е најдобриот начин, но засега е најуспешниот за излез од повремената политичка кратковидост.

повеќе