НБА

Клиперс се врати од -28 и го победи Бостон, Оклахома имаше -26 и славеше голем триумф против Хјустон (ВИДЕО)

Ноќ на големи пресврти во НБА, Лос Анџелес Клиперс победи на гостувањето кај Бостон со убедливи 123:112 иако имаше негатива од 28 поени, на сличен начин и Оклахома славеше кај Хјустон со 117:112. 

Бостон на свој терен одлично го почна мечот против Клиперс, на два пати во вториот период имаа водство и од 28 разлика но на крајот се случи неверојатен пресврт и на победа се радуваа гостите од Лос Анџелес. Една од причините за поразот е и повредата на Кајри Ирвинг кој пред време го заврши натпреварот.
 
Харел со 21 поен беше најефикасен во составот на Клиперс, Хајвард постигна 19 коша за екипата на Бостон.
 
 
Слично беше и на мечот меѓу Хјустон и Оклахома каде домаќините имаа водство од 26 рзлика и го прокоцкаа. Пол Џорџ и Расел Вестбрук беа расположени за игра.
 
Расел Вестбрук забележа нов трипл-дабал, деветти во серија и го изедначи рекордот на Вилт Чембрлејн, постигна 21 поен, имаше 12 скока и 11 асистенции.
 
Најдобар беше Пол Џорџ со 45 поени, имаше и 11 скока. Во составот на Хјустон уште една блескава партија имаше Џејмс Харден со 42 поени. Тоа беше 29. меч по ред на кој постигнува повеќе од 30 поени.
 
 
Резултати:
 
Јута - Сан Антонио 125:105
Индијана - Кливленд 105:90
Атланта - Шарлот 120:129
Њујорк - Торонто 99:104
Бостон - ЛА Клиперс 112:123
Чикаго - Вашингтон 125:134
Мемфис - Њу Орлеанс 99:90
Хјустон - Оклахома 112:117
Милвоки - Орландо 83:103
 

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе