НБА

Клиперс ќе играат во финалето на западот, Филаделфија се избори за мајсторка со Атланта (ВИДЕО)

Лос Анџелес Клиперс со 131-119 ја совладаа Јута и се изборија за финале во западната конференција каде ќе играат против Феникс, Филаделфија со 104-99 ја асовлада Атланта и се избори за мајсторка на свој терен. 

Лос Анџелес Клиперс за првпат во својата историја ќе играат во финале на западот, со 4-2 ја добија серијата со Јута, а синоќа го зададоа завршниот удар.
 
На почетокот од третата четвртина Јута имаше предност од фантастични 25 поени, но следуваше фуриозен втор дел на Лос Анџелес Клиперс по што на крајот го добија мечот со убедливи 131-119.
 
Теренс Мен имаше луда партија, постигна 39 поени и беше најефикасен кај Клиперс, Пол Џорџ реализираше 28 поени, кај Јута Мичел постигна 39.
 
Во финалето на западот Клиперс ќе играат со Феникс кој со 4-0 беше подобар од Денвер.
 
 
Филаделфија се избори за мајсторка откако ја совлада Атланта на нејзин терен со 104-99.
 
Сет Кари и Харис постигнаа по 24 поени, Ембид имаше 22 поени и 13 скокови. Во составот на Атланта Јанг беше брилијантен со 34 поени и 12 асистенции, но немаше голема поддршка од другите.
 
 
Резултати:
 
Атланта - Филаделфија 99:104 (3-3)
ЛА Клиперс - Јута 131:119 (4-2)

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе