„Воините“ стигнаа до драматична победа од 105-106

Ќе гледаме натпревар број 6, тројките на Кари и Томпсон го замолкнаа Торонто (ВИДЕО)

Голден Стејт преживеа, актуелниот шампион покажа дека нема лесно да го предаде тронот и утрово забележа минимална победа од 105-106 на гостувањето кај Торонто.

Ќе гледаме натпревар број 6 во финалето од НБА, серијата се враќа во „Оракл“ арена откако утрово Голден Стејт во драматична завршница стигна до минимална победа на гостувањето во Канада.

Тројките на Кари и Томпсон го замолкнаа Торонто и го оставија во живот актуелниот шампион. Кевин Дурант се врати, забележа 11 поени за 10 минути, но брзо заработи нова повреда и тоа сериозна.

„Воините“ водеа во најголемиот дел од мечот, но „репторс“ не се предадоа и со одлична тимска игра ја анулираа негативата. Потоа се разбуди и Кави Ленард, кој со серија од десет поени донесе преднсот од 103-97 на нешто помалку од 180 секунди до крајот.

Сепак, во финишот на сцена стапија Кари и Томпсон, кои три пати погодија од далечина за 103-106. Неколку грешки на гостите во финишот му дадоа шанса на Торонто да стигне до титулата, но Лаури го промаши шутот за победа и трофеј со звукот на сирената, па конечниот резултат гласеше 105-106.

Кари беше прв стрелец на мечот со 31 поен а Томпсон постигна 26 поени. Во редовите на Торонто, Ленард беше најдобар поединец со 26 поени и 12 скокови.

Интернационалистички, универзалистички и солидарен пристап е единствениот начин да се надмине еколошката и климатска криза, во регионот и пошироко.

повеќе

Мора да се пристапи кон воведување нови мерки за поголема контрола на лицата кои поседуваат нелегални пари.

повеќе

Визија на развиениот свет е државните авторитети да го гледаат спортот како средство за подобар економски и социјален развој.

повеќе