МЗТ Скопје

Кениец кој играл во летната лига во НБА е првото странско засилување за МЗТ Скопје

МЗТ Скопје донесе кениски кошаркар кој доаѓа од американската Џи Лига, ова е прво странско засилување за шампионот во овој преоден рок.

МЗТ Скопје соопшти дека потпишале договор до крајот на сезоната со 24-годишниот Нуни Омот.
 
„Кенискиот интернационалец кој доаѓа од американската ЏИ-лига, Нуни Омот (24 год, 206 см), е првото странско засилување за МЗТ Скопје Аеродром за новата сезона, откако денеска потпиша договор до крајот на сезоната со нашиот клуб.
 
Станува збор за исклучително квалитетен крилен центар, кој добро се снаоѓа и на позицијата „3“ и кој, како што велат голем број американски стручњаци, важи за играч со огромен потенцијал поради што, според нив, нема да биде чудо ако во блиска иднина заигра и во НБА-лигата. Тој веќе знае како е да игра за екипа која е дел од најсилното кошаркарско натпреварување во светот. Лани прво настапи на пет средби во Летната лига во дресот на Голден стејт вориорс, а потоа беше дел од тренинг кампот на Бруклин нетс, екипа за која настапи и на претсезонскиот натпревар против Њујорк никс.
 
Омот непосредно пред почетокот на минатата сезона беше префрлен во филијалата на „мрежичките“ во развојната ЏИ-лига, што значи дека е интересен кошаркар за челниците на овој НБА-тим. Во дресот на вториот тим на Бруклин нетс, нашиот нов кошаркар настапи на 44 средби со просек од 5,5 поени и два скока. Претходно, имаше и повеќе од солидна универзитетска кариера во дресот на Бејлор универзитетот, каде што пристигна кога во професионалци замина нашиот доскорешен играч, Лестер Медфорд, кој исто настапуваше за оваа екипа. Во последната сезона во НЦАА-лигата тој на 34 средби имаше просек од 9,9 поени, 3,6 скока и 1,7 асистенции.
 
Кениецот, кој важи за одличен шутер со речиси 50-отстотна прецизност во шутевите од поле, е осми кошаркар кој во моментов е под договор со МЗТ Скопје Аеродром, откако претходно ги ангажиравме Кристијан Николов и Бојан Крстевски и ги обновивме договорите со Андеј Магдевски и Андреј Маслинко. Од минатата сезона обврски кон нашиот клуб имаат Дамјан Стојановски, Марко Симоновски и Ранко Мамузиќ. Тренерот Ѓорѓи Кочов продолжува да ја предводи екипата и во следниот шампионат“, стои во соопштението на МЗТ Скопје.
 

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе