ФИБА Еврокуп

Карпош Соколи неславно ја заврши авантурата во Еврокупот, Фалко во Скопје славеше со 43-104

Карпош Соколи со максимални шест порази се збогува од Еврокупот на ФИБА, вечерва во Јане Сандански загубија од унгарски Фалко со превисоки 43-104

Финансиските проблеми и настапот со младинци придонесе Карпош Соколи да доживее дебакл на последниот натпревар од Еврокупот.

Вечерва во Скопје, унгарски Фалко славеше со превисоки 43-104 за шести пораз на исто толку натпревари за „Соколите“ и неславен крај на авантурата во Европа.

Атанасов со 10 поени беше прв стрелец, Најдовски постигна 9 а Сапунџиев 8.

Брисел не мора да има шпион во Кремљ за да дознае дека Москва ќе стори сè што може за да ја спречи Македонија да се приклучи во НАТО - не поради нејзиното стратегиско значење, туку поради симболичната вредност на потегот, вели политичкиот експерт Иван Крастев за Гардијан.

повеќе

Македонија не е единствената жртва на ваквото здодевно силеџиство на Грција. Грчката влада се расправа и со Албанија и со Турција, вели принцот Мајкл од Лихтенштајн.

повеќе

Нема законски пречки да се снима полициски службеник за време на вршење на должноста, иако полицијата се противи на тоа.

повеќе