Како дел од подготовките за ЕП во Удине

Кадетите ќе играат на пријателски турнир во Скопје против Израел, Полска и Чешка

Македонската кадетска кошаркарска репрезентација се подготвува за настап на Европското првенство за кошаркари до 16 години кое ќе се одржи во Удине, Италија. 

Кошаркарската репрезентација на Македонија до 16 години повеќе од еден месец веќе се подготвува за настап на континенталнит собир во Удине.
 
Селекторот Денис Дервишевиќ ќе може да ја види моменталната форма на неговите кошаркари на престојниот турнир кој почнува од утре а каде покрај нашата ќе настапат и селекциите на Полска, Чешка и Израел.
 
Ден по одигрувањето на турнирот, кадетите заминуваат на финални подготовки во Маврово, а на седми август тргнуваат за Удине каде ќе настапат на Европското првенство за кошаркари до 16 години.
 
Распоред на натпревари
 
26.07.2019
17:00h Полска – Чешка
19:00h Македонија – Израел
 
27.07.2019
17:00h Чешка - Израел
19:00h Полска – Македонија
 
28.07.2019
10:30h Чешка – Македонија
19:00h Израел – Полска

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе