НБА

Јокиќ со трипл-дабл го предводеше Денвер до победа над Торонто (ВИДЕО)

Никола Јокиќ беше херојот на Денвер Нагетс во победата над Торонто Репторс во Канада од 106:103, српскиот центар постигна трипл-дабл учинок.

Денвер дојде до шестата победа по ред откако синоќа го славеше на гостувањето кај Тороното кому му беше прекината серијата од дури осум триумфи по ред.
 
Натпреварот беше неизвесен во најголемиот тек, но најчесто Денвер ја имаше предноста, беа подобри и во финишот и сосема заслужено дојдоа до победата од три поени разлика.
 
Никола Јокиќ беше ѕвездата на теренот, тој постигна 23 поени, најмногу во својот тим, запиша и 15 асистенции и 11 скокови за трипл-дабл. Ленард со 27 поени беше најефикасен во составот на Торонто и на натпреварот.
 
 
Резултати:
 
Детроит - Оклахома 83:110
Атланта - Голден стејт 111:128
Бруклин - Кливленд 97:99
Њујорк - Вашингтон 107:110
Торонто - Денвер 103:106
Минесота - Хјустон 103:91
Њу Орлеанс - ЛА Клиперс 126:129

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе