НБА

Јокиќ со моќна партија го предводеше Денвер до победа над Њу Ореланс (ВИДЕО)

Никола Јокиќ имаше трипл-дабл учинок во победата на Голден стејт на гостувањето кај Њу Орлеанс од 120-114 во меч кој имаше и едно продолжение. 

Натпреварот меѓу Њу Орлеанс и Денвер беше рамноправен во најголемиот дел, по едно полувреме им припадна и на двете екипи. Во регуларниот тек дуелот заврши 105-105. Но во продолжението госите беа подобри со 15-9 и на крајот го добија мечот со 120-114.
 
Никола Јокиќ имаше брилијантна вечер, даде 39 поени и имаше по 11 скокови и 11 асистенции. Најдобар кај Њу Орлеанс беше Валанчиунас со 27 поени и 11 скокови.
 
 
И Лука Дончиќ беше најдобар кај Далас во гостински триумф од 104-96 кај Мемфис. Словенецот постигна 26 поени, исто толку во тимот на Мемфис имаше Џексон.
 
 
Резултати:
 
Шарлот - Филаделфија 106:110
Кливленд - Чикаго 115:92
Детроит - Вашингтон 116:119
Индијана - Њујорк 122:102
Мајами - Милвоки 113:104
Торонто - Оклахома 109:110
Хјустон - Бруклин 114:104
Мемфис - Далас 96:104
Минесота - Јута 104:136
Њу Орлеанс - Денвер 114:120
Голден стејт - Портланд 104:94
Сакраменто - Орландо 142:130
ЛА Клиперс - Бостон 114:111

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе