НБА

Јокиќ со 37 поени го предводеше Денвер до победа над Портланд (ВИДЕО)

Денвер поведе во полуфиналната серија против Портланд откако победи со 121:113 во првиот дуел, херојот и овој пат беше Никола Јокиќ.

Српскиот кошаркар имаше уште една фантастична партија, постигна 37 поени, имаше девет скока, шест асистенции, три украдени топки и две блокади, буквално беше главен во тимот на Денвер. Најефикасен на теренот беше Лилард од Портланд со 39 поени.
 
Денвер доминираше речиси во текот на целиот меч, Портланд неколку пати имаше водство во втората четвртината а во остатокот од натпреварот само го бркаше водството на противникот. На крајот домаќините заслужено победија со 121:113 и поведоа со 1-0.
 
 
На истокот Филаделфија изедначи во полуфиналната серија со Торонто на 1-1 откако го победи на негов терен со 94:89.
 
Батлер со 30 поени и 11 скокови беше најдобар во составот на Филаделфија, Леонард постигна 35 за Торонто.
 

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе