НБА

Јокиќ со 11. трипл-дабл, Денвер поразен од Филаделфија

Екипата на Денвер на гостувањето кај Филаделфија го доживеа третиот последователен пораз со 117: 110, а не им помогна ни одличната игра на Никола Јокиќ, која запиша нов „трипл-дабл“.

Овој пат, Србинот беше најефикасен во својот тим, откако реализираше 27 поени, 10 скока и 10 асистенции, како и три украдени топки. За него ова беше 11-ти ваков учинок во текот на сезоната.

За победникот Џеј Џеј Редик беше најефикасен со 34 поени, Батлер постигна 22, а Џоел Ембид помогна со 15 поени и 12 скокови.

Филаделфија остана петта на Истокот со 35 победи и 20 порази, додека Денвер беше втор на Запад со рекордни 37-18.

 

Резултати од НБА:

Вашингтон – Кливленд 119:106
Детроит – Њујорк 120:103
Филаделфија – Денвер 117: 110
Бруклин – Чикаго 106:125
Далас – Милвоки 107:122
Феникс – Голден Стејт 107:117
Њу Орлеанс – Минесота 122:117
Сакраменто – Мајами 102:96.

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе