НБА

Јокиќ не блескаше, но Денвер успеа да го добие дербито против Клиперс (ВИДЕО)

Денвер со 101-94 победи на гостувањето кај Лос Анџелес Клиперс, Никола Јокиќ немаше партија на негово високо ниво, но и покрај тоа неговиот тим победи. 

Денвер водеше буквално во текот на целиот натпревар, од првата до последната минута, најголемата предност беше од 16 поени разлика. Клиперс во последниот период дојдоа до -1 но не успеаа да го свртат мечот. На крајот гостите победија со 101-94.
 
Никола Јокиќ постигна 14 поени, имаше седум скокови и седум асистенции. Најдобар кај Денвер беше Мареј со 23 поени, Портер реализираше 20, Бартон 19. Најдобар во составот на Клиперс беше Ленард со 24 поени и 12 скокови.
 
 
Резултат:
 
Кливленд - Филаделфија 94:114
Детроит - Вашингтон 120:91
Бруклин - Шарлот 111:89
Мајами - Голден стејт 116:109
Њу Орлеанс - Орландо 110:115
Сан Антонио - Атланта 129:134
ЛА Клиперс - Денвер 94:101

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе