НБА

Јокиќ испиша историја во НБА (ВИДЕО)

Никола Јокиќ продолжува да блеска, сега дојде до остварување какво што немал ниту еден кошаркар во 75-годишната историја на НБА: 

Денвер го победи Мемфис со 122-109 и ја завери шестата позиција на Западот која носи директно во плејофот. Никола Јокиќ на овој натпревар постигна 35 поени, имаше 16 скокови и шест асистенции.
 
Овие бројки не се ништо спектакуларни за него, но со помош на нив дојде до едно остварување кое го нема никој направено досега.
 
Јокиќ оваа сезона има повеќе од 2.000 поени, 1.000 скокови и 500 асистенции. Досега ниту еден кошаркар немал таков учинок во тек на една сезона.
 
 
Резултати:
 
Шарлот - Орландо 128:101
Милвоки - Бостон 127:121
Торонто - Филаделфија 119:114
Минесота - Сан Антонио 127:121
Њу Орлеанс - Портланд 127:94
Денвер - Мемфис 122:109
Голден стејт - ЛА Лејкерс 128:112

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе

Ех какво време дојде, да се стремиме кон нула. Уште повеќе, да постигнеме нула.

повеќе