НБА

Јокиќ испиша историја во НБА (ВИДЕО)

Никола Јокиќ продолжува да блеска, сега дојде до остварување какво што немал ниту еден кошаркар во 75-годишната историја на НБА: 

Денвер го победи Мемфис со 122-109 и ја завери шестата позиција на Западот која носи директно во плејофот. Никола Јокиќ на овој натпревар постигна 35 поени, имаше 16 скокови и шест асистенции.
 
Овие бројки не се ништо спектакуларни за него, но со помош на нив дојде до едно остварување кое го нема никој направено досега.
 
Јокиќ оваа сезона има повеќе од 2.000 поени, 1.000 скокови и 500 асистенции. Досега ниту еден кошаркар немал таков учинок во тек на една сезона.
 
 
Резултати:
 
Шарлот - Орландо 128:101
Милвоки - Бостон 127:121
Торонто - Филаделфија 119:114
Минесота - Сан Антонио 127:121
Њу Орлеанс - Портланд 127:94
Денвер - Мемфис 122:109
Голден стејт - ЛА Лејкерс 128:112

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе