НБА

Јокиќ го предводеше Денвер до победа над Оклахома (ВИДЕО)

Уште една одлична партија на Никола Јокиќ и Денвер, овој пат го совладаа тимот на Оклахома со 109-98, на српскиот кошаркар му недостасуваше само една асистенција за трипл-дабл. 

Никола Јокиќ го предводеше Денвер до победа над Оклахома на свој терен. Домаќините го имаа водството во текот на целиот меч, го контролираа натпреварот и на крајот заслужено се радуваа на победата.
 
Јокиќ имаше маестрална партија, постигна 24 поени, имаше 15 скока и девет асистенции, беше најефикасен во тимот на Денвер. Пол Џорџ реализираше 32 поени кај Оклахома.
 
 
Резултати:
 
Бостон - Атланта 129:108
Шарлот - Њујорк 124:126
Бруклин - Вашингтон 125:118
Кливленд - Милвоки 102:114
Филаделфија - Индијана 101:113
Мемфис - Мајами 97:100
Денвер - Оклахома 109:98
Портланд - Торонто 128:122
Сакраменто - Голден стејт 125:130

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе