НБА

Јокиќ го помина Чембрлејн и постави НБА рекорд (ВИДЕО)

Никола Јокиќ беше главен во победата на Денвер над Орландо од 119-109, а стана и центарот со најмногу одиграни натпревари на кои имал 10+ асистенции. 

Никола Јокиќ овој пат немаше најмногу поени, но имаше дури 16 асистенции, ги проигруваше своите соиграчи кои го полнеа кошот на Орландо.
 
Јокиќ мечот го заврши со 17 поени, 16 асистенции и 9 скокови. Најефикасен во составот на Денвер беше Гордон со 24 поени, Мареј постигна 22. Кај Орландо, Окекек реализираше 16.
 
 
За Јокиќ ова беше 81. натпревар на кој има 10+ асистенции, со тоа го помина Вил Чембрлејн и стана центарот со најмногу натпревари со десет или повеќе асистенции.
Резултати:
 
Чикаго - Бруклин 115:107
ЛА Клиперс - ЛА Лејкерс 104:86
Бостон - Шарлот 116:86
Атланта - Голден стејт 117:111
Хјустон - Њу Орлеанс 115:122
Денвер - Орландо 119:109

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе