НБА

Историска партија за Лука Дончиќ, трипл-дабл каков што имаат направено само уште тројца кошаркари (ВИДЕО)

Лука Дончиќ блескаше, а Далас го победи Вашингтон со 125-124, Словенецот имаше учинок со каков можат да се пофалат многу малку кошаркари. 

Лука Дончиќ мечот го заврши со 31 поен, 20 асистенции и 12 скокови. Тој стана само четвртиот кошаркар во историјата кој успеал да направи трипл-дабл со 30+ поени и 20+ асистенции.
 
 
Претходно тоа им успеало на Расел Вестбрук, Меџик Џонсон и Оскар Робертсон.
 
 
Најмногу поени на мечот имаше Расел Вестбрук кој постигна 42 поени, имаше и десет скокови и девет асистенции. Но не му помогна на својот тим да го избегне поразот.
 
 
Резултати:
 
Шарлот - Детроит 107:94
Хјустон - Голден стејт 87:113
Атланта - Чикаго 108:97
Кливленд - Мајами 107:124
Минесота - Њу Орлеанс 136:140
Оклахома - Индијана 95:152
Орландо - Мемфис 112:111
Далас - Вашингтон 125:124
ЛА Клиперс 104:110
Јута - Торонто 106:102

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе

Некогаш да градиш на три континенти, а денес да не ја градиш сопствената држава.

повеќе