НБА

Ирвинг, Дурент и Харден одлични во победата на Бруклин над Клиперс (ВИДЕО)

Триото Ирвинг, Дурент и Харден одлично функционира, така беше синоќа во победата на Бруклин над ЛА Клиперс од 124:120. 

Најдобар беше Ирвинг кој постигна 39 поени, најмногу за него оваа сезона, Кевин Дурент имаше 28 поени и девет скока.
 
Џејмс Харден реализираше трипл-дабл со 23 поени, 11 скокови и 14 асистенции. Тој стана само осмиот играч во историјата на НБА со 50+ трипл-дабл учиноци. Останатите седум се: Оскар Робертсон (181), Расел Вестбрук (151), Меџик Џонсон (138), Џејсон Кид (107), Леброн Џејмс (95), Вилд Џембрлејн (78) и Лери Брд (95).
 
 
Резултати:
 
Орландо - Торонто 108:123
Бруклин - ЛА Клиперс 124:120
Индијана - Мемфис 134:116
Вашингтон - Портланд 121:132
Голден стејт - Бостон 107:111
Јута - Детроит 117:105

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе