НБА

Индијана го изненади Кливленд, Леброн Џејмс ваков пораз немал од 2012 (ВИДЕО)

Кливленд лошо го започна разигрувањето за титулата, „Коњаницата" на домашен терен убедливо загуби со 80-98 во дуелот со Индијана

Индијана очигледно го има лекот за Кливленд, откако во регуларниот дел од сезоната доби три од четирите пресметки, „Пејсерси“ направија „брејк“ против „Коњаницата“ уште на стартот.

Гостите одлично го започнаа мечот, првата четвртина ја добија со 14-33 и практично тука го решија прашањето за победникот. Во продолжението без многу проблеми ја одржуваа предноста, а Кливленд најмногу што успеа да направи е да се доближи на -7 на стартот од завршните 12 минути.

Конечниот резултат на семафорот гласеше 80-98, со што беа прекинати неколку серии на Леброн Џејмс.

Пред овој меч, „Кралот“ имаше 21 победа во низа во првата рунда од плеј-офот како и пет „метли“. Последен пат Леброн загуби натпревар од првата рунда во мај 2012.

Исто така, Џејмс никогаш претходно во својата кариера не го загубил натпреварот број 1 од првата рунда во плејофот.

НБА резултати:

Кливленд - Индијана 80:98
Оклахома - Јута 116:108
Хјустон - Минесота 104:101

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе