НБА

Хјустон се пласираше во следната рунда, Кливленд прв пат поведе против Индијана (ВИДЕО)

Хјустон со 122:104 ја победи Минесота и со 4-1 се пласираше во втората рунда од НБА плејофот, Кливленд со 98:95 славеше над Индијана и за прв пат поведе во серијата.

Минесота добро го почна натпреварот против Хјустон, ги доби првите две четвртини и на полувремето имаше водство од 59:55. Но работите се променија во третиот период кој го добија домаќините со 30:15, до крајот само ја зголемија предноста за конечни 122:104.
 
Најефикасен во победата беше Капела со 26 поени и 15 скокови, Џејмс Харден имаше 24 коша и 12 асистенции.
 
Во втората рунда Хјстон го чека победникот од дуелот меѓу Оклахома и Јута.
 
 
Кливленд конечно поведе во серијата против Индијана откако го доби петтиот меч со 98:95. Гостите беа подобри во три четвртини, но во третата Леброн и другарите ја анулираа целата негатива откако го добија тој период со 32:17.
 
Леброн Џејмс и во овој натпревар на грб го носеше Кливленд, беше убедливо најдобар на теренот со 44 поени, десет скока и осум асистенции, а на крајот погоди и со звукот на сирената и му ја донесе победата на својот тим.
 
 
Со 3-2 поведе и Торонто кој го победи Вашингтон со 108:98, а вечерта на домаќините ја комплетираше Оклахома која со 107:99 ја совлада екипата на Јута Џез, во оваа серија гостите имаат предност од 3-2.
 

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе