НБА

Хјустон се пласираше во следната рунда, Кливленд прв пат поведе против Индијана (ВИДЕО)

Хјустон со 122:104 ја победи Минесота и со 4-1 се пласираше во втората рунда од НБА плејофот, Кливленд со 98:95 славеше над Индијана и за прв пат поведе во серијата.

Минесота добро го почна натпреварот против Хјустон, ги доби првите две четвртини и на полувремето имаше водство од 59:55. Но работите се променија во третиот период кој го добија домаќините со 30:15, до крајот само ја зголемија предноста за конечни 122:104.

Најефикасен во победата беше Капела со 26 поени и 15 скокови, Џејмс Харден имаше 24 коша и 12 асистенции.

Во втората рунда Хјстон го чека победникот од дуелот меѓу Оклахома и Јута.

Кливленд конечно поведе во серијата против Индијана откако го доби петтиот меч со 98:95. Гостите беа подобри во три четвртини, но во третата Леброн и другарите ја анулираа целата негатива откако го добија тој период со 32:17.

Леброн Џејмс и во овој натпревар на грб го носеше Кливленд, беше убедливо најдобар на теренот со 44 поени, десет скока и осум асистенции, а на крајот погоди и со звукот на сирената и му ја донесе победата на својот тим.

Со 3-2 поведе и Торонто кој го победи Вашингтон со 108:98, а вечерта на домаќините ја комплетираше Оклахома која со 107:99 ја совлада екипата на Јута Џез, во оваа серија гостите имаат предност од 3-2.

Природната и суровата храна се заменува со фабрички подготвени оброци и со обработена храна.

Гувернерот, кој и да е, не е ничиј должник. Ниту на предлагачот, ниту на тие што ќе го изгласаат.

Родовото прашање е клучен двигател за резултатите на здравството.