НБА

Хјустон ја продолжи победничката серија (ВИДЕО)

Џејмс Харден забележа 31 поен и 10 скокови, а тимот на Хјустон ја продолжи својата победничка серија до рекордни за сезоната седум натпревари, по успехот со 107:91 против Филаделфија.

„Ракетите“ се први во Југозападната дивизија со скор од 40/25 и се наоѓаат на два натпревари од второто место во конференцијата, каде во моментов е Денвер, кој изгуби против лидерот Голден Стејт.

Хјустон имаше големо водство во поголемиот дел од натпреварот откако домаќините постигнаа 37 поени во првата четвртина и ја започнаа последната со предност од +22.

Филаделфија се бореше да го задржи Клинт Капела во отсуство на Џоел Ембид во осми последователен натпревар поради повреда во коленото, благодарение на што центарот заврши со 18 поени и 9 скока. Во првиот меч помеѓу двата тима во сезоната, Филаделфија победи со 121:93 по 32 поени токму од Ембид.

Клеј Томпсон пак се врати со 39 поени, од кои девет тројки, а Голден Стејт го победи Денвер со 122:105 и успеа да го надмине својот најлош пораз во регуларната сезона.

Резултати од НБА:

Шарлот – Вашингтон 112: 111
Орландо – Далас 111: 106
Мајами – Кливленд 126: 110
Чикаго – Детроит 104: 112
Хјустон – Филаделфија 107: 91
Мемфис – Јута 114: 104
Њу Орлеанс – Торонто 104: 127
Голден Стејт – Денвер 122: 105
Лос Анџелес Клиперс – Оклахома Сити 118: 110

Пласман по дивизии:

Источна конференција

Атлантската дивизија: Торонто 47 победи / 19 порази, Филаделфија 41/25, Бостон 40/26
Централна дивизија: Милвоки 49/16, Индијана 42/24, Детроит 33/31
Југоисточна дивизија: Мајами 31/34, Орландо 31/36, Шарлот 30/35

Западна конференција

Северозападна дивизија: Денвер 43/22, Оклахома 40/26, Портланд 39/26
Пацифик дивизија: Голден Стејт 45/20, Лос Анџелес Клиперс 38/29, Сакраменто 32/32
Југозападна дивизија: Хјустон 40/25, Сан Антонио 37/29, Њу Орлеанс 30/38.

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе