НБА

Хјустон израмни во серијата против Голден стејт (ВИДЕО)

Хјустон го победи Голден стејт со 112:108 и израмни на 2-2 во полуфиналната серија против шампионот, Милвоки ја забележа третата победа по ред над Бостон, овој пат со 113:101 и поведе со 3-1.

Хјустон го доби и вториот домашен натпревар против Голден стејт, овој пат славеше со 112:108. Џејмс Харден и овој пат беше лидер на тимот со 38 поени и 10 скока. Во составот на Голден Стејт, Дурент постигна 34 поени, Кари 30.
 
 
Бостон по брејкот кој го направи во првиот меч против Милвоки, нанижа три порази по ред од кои два на свој терен. Синоќа загубија со 101:113. Адетокумбо имаше уште една фантастична партија со 39 поени и 16 скокови. Во домашниот тим Ирвинг реализираше 23.
 

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе