НБА

Хјустон го „преслуша“ Сан Антонио, Оклахома го доби мечот на годината против Филаделфија (ВИДЕО)

„Ракетите" со убедливи 124-109 славеа во локалното дерби со Сан Антонио, Оклахома по дури три продолженија ја доби драмата на гостувањето кај Филаделфија со 117-119

Хјустон уште еднаш покажа зошто е тимот со најдобар скор во НБА (23-4), утрово „Ракетите“ го „преслушаа“ Сан Антонио во локалното дерби и стигнаа до 12. победа во низа.

Предводени од Пол и Харден, домаќините практично го решија натпреварот уште на стартот, првата четвртина ја добија со 31-16, а потоа со серија од 13-0 во вториот период стигнаа до високи 51-23.

„Спарси“ пробаа да се вратат во игра, но Хјустон не дозволуваше негативата на гостите да стане едноцифрена, па конечниот резултат гласеше 124-109.

Крис Пол вечерва ја заврши со 28 поени, 8 асистенции и 7 украдени топки. Џејмс Харден исто така забележа 28 поени, а придодаде и 6 асистенции и 7 скокови.

Во Велс Фарго Центар се одигра наптреварот на годината во НБА, Оклахома ја доби драмата со Филаделфија. По дури три продолженија, гостите славеа со 117-119.

„Громовите“ беа во водство цел натрепвар, во еден период од втората четвртина имаа и +17, но „76ките“ не се предаваа и со серија од 11-0 во финишот од средбата се изборија за продолжение.

Филаделфија за прв пат поведе во првото пролжение (102-97), но Пол Џорџ и Расел Вестбрук поентираа за нови додатни пет минути.

Второто продолжение беше изедначено и на крајот Андре Робертсон пропушти да биде херој и промаши лесни поени, но затоа се искупи во третото продолжение кога на 10 секунди до крајот погоди за 117-119 и победа на гостите.

Прв играч на гостите беше Вестбрук со трипл-дабал учиник од 27 поени, 18 скока и 13 асистенции а Кармело Ентони и Пол Џорџ реализираа по 24 поени.

НБА резултати:

Шарлот - Мајами 98:104
Индијана - Детроит 98:104
Орландо - Портланд 88:95
Филаделфија - Оклахома 117:119
Вашингтон - ЛА Клиперс 100:91
Бостон - Јута 95:107
Торонто - Бруклин 120:87
Мемфис - Атланта 96:94
Милвоки - Чикаго 109:115
Денвер - Њу Орлеанс 117:111
Хјустон - Сан Антонио 124:109

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе