НБА

Херл му се извини на Дончиќ за расистичките навреди (ВИДЕО)

Кошаркарот на ЛА Клиперс, Монтрезл Херл пред синоќешниот меч му се извини на Лука Дончиќ за недоличната и расистичка навреда која му ја упати на претходниот натпревар. 

Во третиот натпревар меѓу Далас и Клиперс, Харл му рече на Дончиќ: „bitch ass white boy“.
 
Ваквата расистичка навреда го крена интернетот на нозе, многумина се прашуваа што ќе се случеше ако беше обратно, ако Дончиќ на расна навреда го навредеше Херл. Фановите бараа казна за играчот на ЛА Клиперс, но НБА не се огласи.
 
Сепак пред синоќешниот меч тој колку толку се искупи за реченото откако покажа знак на покајание. Лично му се извини на Дончиќ.

Релевантните институции покажуваат неподготвеност да го спроведат долгоочекуваниот попис.

повеќе

Економската стратегија има за цел да се реализираат можностите на дигиталната трансформација, да се зајакне соработката во областа на климатските промени, енергетскиот сектор, човечкиот развој и безбедноста на храната.

повеќе

Во време кога турската лира е во историски пад, Турција мора да надмине бројни предизвици за целосно да закрепне од кризата.

повеќе