НБА

Херл му се извини на Дончиќ за расистичките навреди (ВИДЕО)

Кошаркарот на ЛА Клиперс, Монтрезл Херл пред синоќешниот меч му се извини на Лука Дончиќ за недоличната и расистичка навреда која му ја упати на претходниот натпревар. 

Во третиот натпревар меѓу Далас и Клиперс, Харл му рече на Дончиќ: „bitch ass white boy“.
 
Ваквата расистичка навреда го крена интернетот на нозе, многумина се прашуваа што ќе се случеше ако беше обратно, ако Дончиќ на расна навреда го навредеше Херл. Фановите бараа казна за играчот на ЛА Клиперс, но НБА не се огласи.
 
Сепак пред синоќешниот меч тој колку толку се искупи за реченото откако покажа знак на покајание. Лично му се извини на Дончиќ.

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе