НБА

Хардавеј и Дончиќ го предводеа Далас до победа над Мемфис (ВИДЕО)

Далас со 102:92 го совлада Мемфис и брзо по поразот од Портланд им се врати на победите, секој триумф им е значаен во битката за место во плеј-офот. 

Далас одлично го почна мечот, првата четвртина беше импресивна, таа ја добија со 26-13, играта во одбраната беше клучна. На полувремето заминаа со предност од 54-36 и до крајот само рутински ја задржаа разликата и запишаа победа.
 
На овој меч Дончиќ не беше најдобар, тој постигна 21 поен, а ѕвезда на вечерта беше Хардавеј со 29 поени. Во составот на Мемфис, Морант постигна 22 поени.
 
 
Резултати:
 
Хјустон - Чикаго 100:120
Далас - Мемфис 102:92
Оклахома - Мајами 94:108
Феникс - Портланд 132:100
Јута - Шарлот 132:110
ЛА Лејкерс - Вашингтон 124:127

Да бидеме реални: регионот на многу начини сè уште е претежно (погрешно) разбран и (погрешно) третиран и меѓународно се нарекува „бурето барут на Европа“.

повеќе

Јане бил свесен дека деновите му се одброени и отворено говорел за тоа. Знаел дека многумина имаат причина да го ликвидираат, дека им пречи во остварувањето на нивните „повисоки цели“.

повеќе

Во македонскиот интернет простор постојано се појавуваат и гаснат портали, со што засекогаш исчезнуваат и објавените содржини.

повеќе