НБА

Гостински победи за Денвер и Торонто (ВИДЕО)

Денвер и Торонто забележаа гостински победи, го вратија загубениот „брејк“ и изедначија во полуфиналните серии против Портланд односно Филаделфија.

Денвер со 116-112 победи на теренот на Портланд. Мареј со 34 поени беше најефикасен во составот на Нагетс, но Никола Јокиќ имаше трипл-дабл, постигна 21 поен, имаше 11 скока и 12 асистенции. Кај Портланд Мекалум постигна 29 поени, Лилард еден помалку.
 
По четири одиграни натпревари Денвер и Портланд се изеначени 2-2.
 
 
Таков е резултатот и меѓу Филаделфија и Торонто откако канадскиот тим синоќа победи со 101:96.
 
Вистински предводник во победата беше Ленард со 39 поени, имаше и 14 скока. Во составот на Филаделфија, Батлер постигна 29 поени, имаше и 11 скока.
 

Кина му дава на регионот нова надеж додека сонот за ЕУ се распаѓа, вели Политико.

повеќе

Северна Македонија стана кандидат 9 години пред Албанија и нема ништо лошо побрзо и да оди напред.

повеќе

Сега, додека балканскиве политичари ќе шетаат низ духовноста како волови во свила - каде им се врвните интелектуалци што би внеле елеганција во совладување на споровите?

повеќе