НБА

Голден стејт уште еднаш го победи Хјустон, Милвоки изедначи против Бостон (ВИДЕО)

Голден стејт го доби и вториот домашен натпревар против Хјустон откако славеше со 115:109, Милвоки изедначи против Бостон со убедлив триумф од 123:102. 

Голден стејт водеше буквално од првата до последната минута на натпреварот, Хјустон успеа во финишот да дојде до -4, но не и да дојде до позитивен резултат.
 
Кевин Дурент со 29 поени беше најефикасен во составот на Голден стејт, на спротивната страна исто толку постигна Џејмс Харден.
 
 
Милвоки убедливо го победи Бостон со 123:102 и изедначи на 1-1 во полуфиналната серија. Селтикс подобро го отворија мечот, но клучни беа втората и третата четвртина во кои домаќинот одигра маестрално и на крајот заслужено победи.
 
Адетокумбо постигна 29 поени, имаше и десет скока, кај Бостон најефикасен беше Марк Морис со 21 поен.
 

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе