НБА

Голден стејт поведе во финалето на Западот (ВИДЕО)

Голден стејт лесно ја доби првата пресметка со Портланд во финалната серија на Западот победувајќи со 116:94.

Портланд имаше само добар старт на мечот откако поведе со 5-0, брзо потоа Голден стејт направи серија од 7-0, го презеде водството и не го испушти до крајот на мечот за победа од големи 22 разлика.
 
Стеф Кари со 36 и Клеј Томпсон со 26 поени беа најзаслужни за победата на Голден стејт, во составот на Портланд Лилард со 19 поени беше најдобар поединец.
 

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе

Оваа појава почнува да претставува сериозна закана за учениците, но и грижа за родителите и наставниците.

повеќе