НБА

Голден стејт подобар од Хјустон, Бостон му зема „брејк“ на Милвоки (ВИДЕО)

Голден стејт со 104:100 го победи Хјустон во првиот меч од полуфиналната серија на западот, Бостон со 112:90 славеше на гостувањето кај Милвоки.

Голден стејт со триумф го почна полуфиналето против Хјустон, во еден изедначен меч во кој тие најчесто го имаа водството, победија со четири поени разлика, 104:100.
 
Кевин Дурент со 35 поени беше најефикасен во составот на Голден стејт, исто толку постигна и Џејмс Харден кај Хјустон.
 
 
Бостон го растури Милвоки и тоа на негов терен победувајќи го со дури 22 поени разлика, 112:90.
 
Ирвинг со 26 поени и 11 скока беше најдобар поединец во составот на Селтикс, Адетокумбо реализираше 22 кај Милвоки.
 

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе